Z wizytą w pracowni techniczno – stolarskiej

Z wizytą w pracowni techniczno – stolarskiej

Z pewnością wielu z Was ciekawi jak funkcjonują uczestnicy na poszczególnych pracowniach, dlatego postaramy się Wam przybliżyć zadania i obowiązki naszych uczestników podczas zajęć. Naszą wędrówkę rozpoczniemy od pracowni techniczno – stolarskiej, za którą odpowiedzialny jest mgr Marcin Buczkowski.

Pracownia ta wyposażona jest między innymi w maszynę do cięcia drewna Mac Allister, sprężarkę, spawarkę oraz wiele innych elektronarzędzi stosowanych przy obróbce drewna, stali czy plastiku. Pan Marcin odpowiedzialny jest za pięcio osobową grupę uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przystań”. Grupa tych osób ćwiczy umiejętności prawidłowego posługiwania się narzędziami i właściwego wykorzystania materiałów, uczą się obsługi elektronarzędzi i urządzeń będących na wyposażeniu pracowni, poznają różne techniki stolarskie.

Uczą się jak prawidłowo malować, lakierować, konserwować i zabezpieczać drewno oraz wyroby ze stali przed zniszczeniem. Choć funkcjonujemy zaledwie kilka dni to uczestnicy pod nadzorem terapeuty rozpoczęli produkcję zabawek edukacyjnych wykonanych z drewna. Jedną z nich będzie imitacja buta wykonanego z drewna, w którym wykonane są dziurki tak, aby była możliwość przeciągnięcia przez nie sznurowadła. „Dzięki tej zabawce osoba wykonująca tą czynność uczy się wiązania butów przy czym ćwicząc mała motorykę” – podkreśla Pan Marcin.

W przyszłości planują również wiązać ze sobą drewno ze stalą czy też plastik z drewnem. Prace wykonywane w tej pracowni zawsze są wykonywane z uwzględnieniem indywidualnych umiejętności uczestników, dzięki czemu nabywają umiejętności potrzebnych w przyszłej pracy i życiu codziennym.