Stolarsko-techniczna

Stolarsko-techniczna


Pracownia stolarsko-techniczna, działająca przy Warsztatach Terapii Zajęciowej „Przystań” Cichych Pracowników Krzyża, prowadzona przez pana Marcina Buczkowskiego, jest bardzo ciekawym miejscem.

W czasie zajęć nasi podopieczni mają możliwość poznawania narzędzi do obróbki drewna, zarówno tych tradycyjnych jak strug, pilniki, piły ręczne, szlifierki ręczne itp., jak i tych mechanicznych, elektrycznych, takich jak choćby piła włośnicowa, piła tarczowa stołowa, narzędzia do szlifowania drewna itp.

Oprócz powyższych narzędzi do obróbki drewna uczestnicy uczą się również pracy narzędziami służącymi do drobnych napraw, takich jak wkrętarka, wiertarka, pistolety do kleju, ręczne narzędzia itp. Bogato wyposażone zaplecze pozwala na wykonywanie rozmaitych prac. Nasza pracownia jest miejscem, w którym bardzo często z niczego powstają rzeczy atrakcyjne, mające szczególną wartość. Każdy z uczestników ma inne, wyjątkowe poczucie estetyki, które chcemy wspólnie odkrywać i przekładać na pracę w pracowni.

Pozwalamy na to, by to właśnie oni jak najczęściej wychodzili z inicjatywą tego, co chcieliby w naszej pracowni stworzyć. W ten sposób powstają często przedmioty i gadżety codziennego użytku, jak choćby podstawki pod telefon, pudełko na zegarki, niewielkiego rozmiaru dodatki meblowe czy zabawki i gry edukacyjne, którym chcemy poświęcić szczególną uwagę, a które mają służyć dzieciom i osobom starszym z różnym stopniem niepełnosprawności.

Każdy ma szanse odnaleźć temat dla siebie. Ale sama praca to nie wszystko – dbamy również o wiedzę teoretyczną. Staramy się o rozwijanie takiego zakresu wiedzy jak materiałoznawstwo, które pozwala na rozróżnianie podstawowych gatunków drewna i ich właściwości, również zapoznawanie się z materiałami do konserwacji i zabezpieczania drewna, takimi jak lakiery, bejce, impregnaty.

Chcemy by nasze zajęcia otwierały naszym uczestnikom drogę do podjęcia samodzielnej pracy w przyszłym życiu. Praca w takiej pracowni ma również za zadanie podnosić samoocenę i pewność siebie w manualnych działaniach, otwierać i rozwijać kreatywność, pokazywać, że praca fizyczna, praca z drewnem, to naprawdę ciekawe i wysoko cenione w dzisiejszych czasach zajęcie.

Zajęcia prowadzi: instruktor terapii zajęciowej


Zdjęcia Pracowni