Gospodarstwa domowego
Pracownia gospodarstwa domowego kształtuje u podopiecznych umiejętności kulinarne, ale także uczy zasad savoir-vivre oraz higieny i utrzymywania porządku.
Na zajęciach uczą się oni, zaczynając od podstaw, przygotowywania posiłków i nakrywania do stołu. Poznają wstępną obróbkę żywności (np. mycie, obieranie, krojenie owoców i warzyw) oraz oswajają się z obsługą narzędzi kuchennych i sprzętu AGD – piekarnika, kuchenki, blendera, miksera, zmywarki itp., dzięki czemu nabywają umiejętności potrzebnych do tworzenia prostych dań.
Nie zapominamy również o innych aspektach prowadzenia domostwa – sprzątaniu, praniu i prasowaniu. Wszystkie te elementy przygotowują naszych podopiecznych do bycia niezależnymi w sferze codziennego funkcjonowania. Zdobywanie nowej wiedzy oraz wykorzystywanie jej w praktyce ma pozytywny wpływ na jakość życia naszych wychowanków, kształtuje w nich szacunek do pracy swojej oraz innych, podnosi poczucie własnej wartości i przydatności społecznej.
Aktywny udział na zajęciach w pracowni gospodarstwa domowego stwarza dla nich również szansę na podjęcie zewnętrznych praktyk, a później także pracy w charakterze pomocy kuchennej w punktach gastronomicznych.